07.1.2017

Vapaa Liikkuvuus ry

Vapaa Liikkuvuus ry (rekisteröity 11.6.2010) perustettiin siirtolaisten oikeusturvan parantamiseksi. Yhdistys tukee siirtolaisuusaktivismia esimerkiksi keräämällä varoja avustustoimintaan. Avustukset kanavoidaan pääosin VL:n neuvontatoiminnan kautta vähävaraisille ja epävarmassa oleskelulupatilanteessa eläville siirtolaisille. Lisäksi pienempi osa avustuksia jaetaan yhdistykselle tulleiden suorien yhteydenottojen tai muiden kansalaistoimijoiden pyyntöjen kautta.

Yhdistys vastaa myös Signal-lehden taloudesta. Yhdistys tukee Vapaa Liikkuvuus -verkoston auttamis- ja vaikuttamistyön lisäksi myös muuta siirtolaisuusaktivismia. Se on tehnyt yhteistyötä esimerkiksi Helsingin Global Clinicin ja Stop Deportation/Right to Live -mielenosoituksen kanssa.

Yhdistyksen hallitus kokoontuu joka toinen kuukausi. Hallitus vastaa yhdistyksen taloudenpidosta ja avustuspäätöksistä. Yhdistyksen vuosikokous pidetään keväällä.

Tue yhdistyksen ja Vapaan Liikkuvuuden toimintaa liittymällä yhdistyksen kannatusjäseneksi tai lahjoittamalla yhdistykselle.

Vapaa Liikkuvuus ry:n hallitus 2022

Siiri Savinotko, puheenjohtaja

Annareetta Rantala, varapuheenjohtaja

Katja Tuominen, taloudenhoitaja

Markus Himanen

Veera Kaleva

Elina Niinivaara

Vanhat hallitukset

Vapaa Liikkuvuus ry:n hallitus 2020-2021

Siiri Simpanen, puheenjohtaja

Anni Karttunen, varapuheenjohtaja

Katja Tuominen, taloudenhoitaja

Markus Himanen

Veera Kaleva

Elina Niinivaara

Annareetta Rantala

Marianna Vivitsou

Oikeudet ilman rajoja ry:n hallitus 2019-2020

Markus Himanen, puheenjohtaja

Elina Niinivaara, varapuheenjohtaja

Katja Tuominen, taloudenhoitaja

Veera Kaleva

Jukka Könönen

Minna Seikkula

Siiri Simpanen

Anni Karttunen