Toimitus
Kuinka päästä mukaan Vapaa liikkuvuus -verkoston toimintaan?

Vapaa liikkuvuus -verkosto on siirtolaisten oikeuksien puolesta toimivien aktivistien verkosto. 2000-luvun alusta toiminut verkosto on kampanjoinut karkotuksia vastaan ja turvapaikanhakijoiden oleskeluoikeuden puolesta sekä puolustanut romanisiirtolaisten oikeuksia. Keväällä 2016 verkosto toimii Helsingissä ja Tampereella.

Toimintaamme voi tulla mukaan kuka tahansa, joka on kiinnostunut siirtolaisten oikeuksien ajamisesta. Toimimme hyvin monin eri tavoin, joten kaikenlaiselle osallistumiselle on tarvetta – tapahtumien suunnittelemisesta paperittomien ja turvapaikanhakijoiden avustamiseen arjen kamppailuissa.

Tarvitsemme toimintaamme myös eri alojen osaajia kuten oikeustieteilijöitä, terveysalan ihmisiä, tietotekniikan ja eri kielten osaamista. Jos sinulla ei ole mahdollisuutta osallistua aktiivisesti verkoston toimintaan, mutta voit ajoittain tarjota erityisosaamistasi verkostomme tai vaikeassa tilanteessa elävien siirtolaisten tukemiseen, ota yhteyttä.

Mukaan pääset lähettämään sähköpostia osoitteeseen [email protected] ja kertomalla lyhyesti kuka olet ja miksi haluat mukaan. Liitämme sinut verkoston tiedotuslistalle, jossa saat tietoa toiminnastamme, kokousajoista ja ajankohtaisista siirtolaiskysymyksistä.

Coffee Without Borders

Coffee Without Borders on Vapaa liikkuvuus -verkoston ja Helsingin sosiaalinen oikeudenmukaisuus -yhdistyksen viikoittain järjestämä maksuton kahvila, jossa siirtolaiset ja heidän tukijansa kohtaavat. Vietämme aikaa vapaan seurustelun merkeissä ja suunnittelemme yhteistä toimintaa. Ohjelmassa on ajankohtaista tietoa siirtolaisten oikeuksia koskevasta lainsäädännöstä ja kamppailuista.

Kahvilaan sekä sen pyörittämiseen ovat kaikki tervetulleita riipumatta siitä, mitä passissasi lukee tai onko sinulla passia lainkaan. Haluamme tehdä kahvilasta turvallisen tilan kaikille, nuorille, vanhuksille, lapsille, aikuisille, kaikille sukupuolille ja sukupuolisesti suuntautuneille, sosiaaliseen statukseen ja uskontoon katsomatta. Tila on päihteetön eikä siellä saa valokuvata. Rasismia ei kahvilassa suvaita.

Kahvila pidetään keskiviikkoisin klo 18-20 osoitteessa Kaarlenkatu 15, Helsingin Kallion kaupunginosassa. Huomaathan kesä- ja joululomatauon. Tarkempaa tietoa kahvilan ohjelmasta saa Facebookissa julkaistavista tapahtumista Vapaa liikkuvuus -verkoston sivulta www.facebook.com/vapaaliikkuvuus/.

Kahvilaissa voit nykäistä ketä tahansa verkostolaista hihasta ja kysyä lisää.
Tervetuloa mukaan!

Lahjoitukset ja kannatusjäsenyys

Oikeudet ilman rajoja ry. auttaa heikkoon asemaan joutuneita siirtolaisia kuten turvapaikanhakijoita, paperittomia ja romanisiirtolaisia. Käytämme lahjoitusvarat joko suoraan tukeen kuten terveydenhoitokuluihin, oleskelulupamaksuihin ja ruoka-avustuksiin tai kampanjointiin siirtolaisten oikeuksien puolesta.

Pienikin lahjoitus on tarpeen. Lahjoitukset teet helpoiten tilisiirrolla yhdistyksen tilille. Voit tehdä kertalahjoituksen tai lahjoittaa pienen summa kuukausittain (esim. 5-50 euroa). Käytäthän viitenumeroa.

* Tilinumero: Aktia FI03 4055 0010 7993 16
* Viitenumero: 33019

Yhdistyksen vuosittainen kannatusjäsenmaksu on 50 euroa, vähävaraisilta 20 euroa. Kolmen vuoden jäsenyys maksaa 100, viiden vuoden jäsenyys 200 ja ainaisjäsenyys 500 euroa.

* Tilinumero: Aktia FI03 4055 0010 7993 16
* Viitenumero: 33035
* Viestikenttä: Nimi, osoite ja sähköposti.

Lisätietoa kannatusjäsenyydestä ja rahankeräysluvasta saat verkoston nettisivuilta

Osallistu

Neuvonta

Etkö tiedä, kuinka työlupaa haetaan Suomesta käsin? Oletko saanut kielteisen turvapaikkapäätöksen ja pelkäät käännytystä? Oletko epävarma siitä, kuinka haet opiskelijan jatkolupaa? Haluatko tietää, miten perheside on määritelty Suomen ulkomaalaislaissa? Tuntuuko, ettet osaa täyttää maahanmuuttoviraston lomakkeita?

Vapaa liikkuvuus –verkosto antaa neuvontaa ulkomaalaisille joka keskiviikko klo 17–19 osoitteessa Kaarlenkatu 15, Kallio, Helsinki. Tarvittaessa vastaanottoa voidaan pidentää. Voit joko tulla suoraan paikalle tai olla etukäteen yhteydessä [email protected]

Tehokkaimman neuvonnan saat, mikäli tuot tapaukseesi liittyviä asiakirjoja mukanasi.
Mikäli et pääse paikalle keskiviikkoisin, ota yhteys puhelimitse ajan varaamiseksi p. 0402410662. Jos emme voi heti vastata soitamme sinulle takaisin.