14.2.2017

Lahjoitusmahdollisuudet

Ryhdy yhdistyksen kuukausilahjoittajaksi

Kuukausilahjoitukset mahdollistavat siirtolaisten tukemisen suunnitelmallisesti ja tasapuolisesti sekä pitkäjänteisen työn heidän oikeuksiensa puolustamiseksi. Voit valita kuukausilahjoituksen summan vapaasti ja ohjelmoida kuukausittaisen maksun verkkopankkiisi. Pienikin lahjoitus on avuksi.

Tee kertalahjoitus

Kertalahjoituksella voit tukea yhdistyksen toimintaa vapaavalintaisella summalla. Voit myös ohjata esimerkiksi merkkipäivänäsi syntymäpäiväkeräyksen yhdistykselle. Ota tässä tapauksessa etukäteen yhteyttä asiasta sopimiseksi: vapaaliikkuvuus[at]gmail.com.

Lahjoitukset teet helpoiten tilisiirrolla yhdistyksen tilille. Käytäthän viitenumeroa.
* Tilinumero: Aktia FI03 4055 0010 7993 16
* Viitenumero: 33019

LAHJOITUKSET PERHEENYHDISTÄMISTEN TUKEMISEEN
Perheenyhdistämisen byrokratia ja matkat maksavat paljon, ja jokainen perhe vastaa kuluista itse. Kriisialueilta pakenevien, kotinsa menettäneiden ihmisten on usein vaikea löytää tarvittavat varat perheenyhdistämiseen. Lahjoittamalla tällä viitteellä voit tukea siirtolaisia perheenyhdistämisen kuluissa.

Viitenumero: 33129
Tilinumero: Aktia FI03 4055 0010 7993 16

Testamenttilahjoitukset

Halutessasi voit määritellä testamentissasi osan varoistasi ohjattavaksi lahjoitukseksi Vapaa Liikkuvuus ry:lle. Otamme kiitollisina vastaan testamenttilahjoituksia, olivatpa ne pieniä tai suuria.

Testamenttilahjoituksista saadut varat ohjataan joko yleiseen siirtolaisten tukemiseen ja vapaan liikkuvuuden puolesta toimimiseen, tai halutessasi tiettyyn kohteeseen. Mikäli haluat ohjata lahjoituksesi tiettyyn kohteeseen, toivomme että otat yhteyttä meihin testamenttia laatiessasi. Näin pystymme varmistamaan, että käytämme lahjoituksesi toivomustesi mukaisesti.

Kuinka testamentti tehdään?

Testamentti on tahdon ilmaus siitä, kenelle ja miten haluat omaisuutesi jakaa. Jos et ole laatinut testamenttia, omaisuutesi jaetaan perimisjärjestyksessä tai, jos sinulla ei ole lain mukaisia perillisiä, se luovutetaan valtiolle. Jos sinulla on rintaperillisiä, heillä on aina oikeus lakiosaan, eli testamentista huolimatta heillä on oikeus saada puolet heille muutoin tulevan perinnön arvosta. Testamentin tekemällä voit varmistaa, mitä varoillasi tehdään kuolemasi jälkeen.

Pätevän testamentin voi tehdä itse kirjallisesti merkitsemällä siihen päiväyksen sekä pyytämällä todistajiksi yhtä aikaa kaksi esteetöntä henkilöä. Jotta testamentin oikeusvaikutukset olisivat sellaiset kuin oli tarkoitus ja jotta testamentti varmasti täyttäisi muotovaatimukset, on kuitenkin suositeltavaa tehdä testamentti ammattitaitoisen asianajajan kanssa. Apua testamentin tekemiseen saa asianajotoimistoista ja oikeusaputoimistoista.