14.12.2015

Lahjoita suoraa tukea siirtolaisille

VL_joulu 2015

Osallistu

Tue toimintaamme

Oikeudet ilman rajoja ry auttaa heikkoon asemaan joutuneita siirtolaisia kuten turvapaikanhakijoita, paperittomia ja romanisiirtolaisia. Käytämme lahjoitusvarat joko suoraan tukeen kuten terveydenhoitokuluihin, oleskelulupamaksuihin ja ruoka-avustuksiin tai kampanjointiin siirtolaisten oikeuksien puolesta.

Pienikin lahjoitus on tarpeen. Lahjoitukset teet helpoiten tilisiirrolla yhdistyksen tilille. Voit tehdä kertalahjoituksen tai lahjoittaa pienen summa kuukausittain (esim. 5-50 euroa). Käytäthän viitenumeroa.

* Tilinumero: Aktia FI03 4055 0010 7993 16
* Viitenumero: 33019

Rahankeräysluvan tiedot
Luvan myöntäjä: Poliisihallitus
Myönnetty: 21.12.2018
Luvan saaja: Oikeudet ilman rajoja ry, Y-tunnus: 2518478-2
Luvan numero: RA/2018/1245
Toimeenpanoaika ja -alue: Lupa on voimassa 21.12.2018–30.11.2020 koko Suomen alueella Ahvenanmaata lukuunottamatta.

Liity yhdistyksen kannatusjäseneksi

Oikeudet ilman rajoja ry on Vapaa liikkuvuus -verkoston toiminnan tukemiseksi perustettu riippumaton yhdistys. Jäseneksi ovat tervetulleita kaikki yhdistyksen päämääriä kannattavat ihmiset.

Yhdistyksen vuosittainen kannatusjäsenmaksu on 50 euroa, vähävaraisilta 20 euroa. Kolmen vuoden jäsenyys maksaa 100, viiden vuoden jäsenyys 200 ja ainaisjäsenyys 500 euroa.

Maksaessasi liitä viestikenttään täydellinen nimesi, postiosoitteesi ja sähköpostisi. Jos veikkopankissasi ei ole mahdollista antaa sekä viitenumeroa että viestiä, käytäthän viitenumeroa ja lähetät yhteystietosi sähköpostilla osoitteeseen vapaaliikkuvuus[at]gmail.com.

Myös yhdistykset ja yhteisöt voivat liittyä kannatusjäseneksi. Jäsenmaksu yhdistyksille ja yhteisöille, joilla ei ole yhtään työntekijää tai joiden vuosittainen liikevaihto on alle 25 000 euroa, on 50 euroa; joilla on osa-aikainen työntekijä, 100 euroa; joilla on yksi kokopäiväinen työntekijä, 150 euroa; joilla on useampia työntekijöitä ja/tai yli 50 000 euron vuosittainen liikevaihto, 200 euroa.

* Tilinumero: Aktia FI03 4055 0010 7993 16
* Viitenumero: 33035
* Viestikenttä: Nimi, osoite ja sähköposti.

Tule mukaan toimintaan

Toimintaamme voi tulla mukaan kuka tahansa, joka on kiinnostunut siirtolaisten oikeuksien ajamisesta. Toimimme hyvin monin eri tavoin, joten kaikenlaiselle osallistumiselle on tarvetta – tapahtumien suunnittelemisesta paperittomien ja turvapaikanhakijoiden avustamiseen arjen kamppailuissa.

Tarvitsemme toimintaamme myös eri alojen osaajia kuten oikeustieteilijöitä, terveysalan ihmisiä, tietotekniikan ja eri kielten osaamista. Jos sinulla ei ole mahdollisuutta osallistua aktiivisesti verkoston toimintaan, mutta voit ajoittain tarjota erityisosaamistasi verkostomme tai vaikeassa tilanteessa elävien siirtolaisten tukemiseen, ota yhteyttä.

Mukaan pääset lähettämään sähköpostia osoitteeseen vapaaliikkuvuus [at] gmail.com ja kertomalla lyhyesti kuka olet ja miksi haluat mukaan. Liitämme sinut verkoston tiedotuslistalle, jossa saat tietoa toiminnastamme, kokousajoista ja ajankohtaisista siirtolaiskysymyksistä.

 Kerro kokemuksistasi

Keräämme näille sivuille myös tietoa suomalaisten maahanmuuttoviranomaisten mielivallasta – oli kyse sitten Maahanmuuttovirastosta, tuomioistuimista, poliisista tai ministeriöistä. 

Kerro meille kokemuksistasi viranomaisten kanssa lähettämällä sähköpostia osoitteeseen vapaaliikkuvuus [at] gmail.com. Kaikki yhteydenotot käsitellään luottamuksellisesti eikä kenenkään tarinaa julkaista ilman lupaa.

Voit ottaa myös yhteyttä, vaikka et haluaisi asiaasi julki. Voimme kuitenkin tukea vain jakamalla sitä tietoa ja aiempaa kokemustamme, mitä olemme saaneet kohdatessamme viranomaisten kanssa kamppailevia ihmisiä – emme ole juristeja. Verkostomme on täysin itsenäinen eikä minkään ulkopuolisen tahon rahoittama.

.